SZKO?A PODSTAWOWA nr 8
im kpt. żw KONSTANTEGO MACIEJEWICZA
W KOŁOBRZEGU


Nawigacja

Aktualnie online

-> Goci online: 1

-> Uytkownikw online: 0

-> cznie uytkownikw: 397
-> Najnowszy uytkownik: alicjabilyj

Przetumacz stron


Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

Shoutbox

Musisz zalogowa si, aby mc doda wiadomo.

19.02.2013
ShockProśba o darowiznę Shock http://www.sp8kol.
..admore=113

08.02.2013
Podczas rejestracji proszę koniecznie przeczytać Regulamin

Zespół taneczny ALGI

ZESPÓŁ TANECZNY - ALGI

ZESPÓŁ TANECZNY - ALGI

    Zespół Taneczny "Algi" pracuje w Szkole Podstawowej nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza od 1976 roku. Jego założycielem, a jednocześnie kierownikiem i choreografem jest Halina Puc.  W latach 1976 - 1987 z zespołem współpracowała Maria Dudek.  W bogatym i   zróżnicowanym  repertuarze  zespołu znajdują się  przede wszystkim  polskie tańce narodowe ( polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek) i regionalne, m.in. suita wielkopolska, kaszubska, łowicka, podlaska, kurpiowska. Oprócz tego zespół z ogromnym powodzeniem wykonuje tańce towarzyskie oraz innych narodów, a także małe formy taneczne i inscenizacje taneczne. Kostiumy taneczne,   w których występuje zespół  - w ilości 950 sztuk - zostały uszyte i wyhaftowane   we własnym   zakresie  przez  choreografa Halinę Puc i  częściowo  zakupione w sklepach. Stronę wokalną zespołu opracowuje Halina Czarnecka,       a muzyczną - Andrzej Litwin. Realizacją dźwięku i nagraniami zajmuje się Cezary Puc. Solistkami zespołu były Monika Litwin, Agnieszka Kaczorowska i Irmina Misiaszek. Do sukcesu zespołu przyczynili się także współpracujący z Haliną Puc wysokiej klasy specjaliści: Zofia Rudnicka, Barbara Gawin, Zofia Janczewska, Zbigniew Skrzeczko, Tadeusz Suchodolski, Dobrawa Słupińska, Ryszard Wachowiak.

      "Algi" to zespół wszechstronny, łączący taniec, śpiew, recytację i grę aktorską. Każdy występ "Alg" to pokaz umiejętności, finezji   i żywiołowości, czym niezmiennie podbijają serca widzów.  Kołobrzescy   tancerze  są   ambasadorami   polskiej  kultury  narodowej  i   ludowej w świecie. Najlepszą miarą sukcesów "Alg" są liczne nagrody zdobyte w przeglądach, na festiwalach krajowych i zagranicznych, częste występy telewizyjne, znakomite recenzje prasowe oraz spontaniczne reakcje każdej publiczności. Kronika zespołu wypełniona jest słowami uznania i licznymi podziękowaniami wyrażonymi w różnych językach świata. Na dorobek artystyczny zespołu "Algi" składa się udział        w konkursach i festiwalach organizowanych w Polsce i za granicą, o czym świadczy poniższy wykaz:


1977 - "Radość Europy" - Belgrad w Jugosławii
1979 - Festiwal muzyczny na wyspach Aldach w Finlandii
1979 - I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Koninie w kategorii tańca towarzyskiego
1979 - Srebrna Jodła w kategorii tańca współczesnego na Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach
1983 -  Złota  Jodła  w  kategorii tańca ludowego w Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach
1984, 1986, 1988 - I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu "Barwy Przyjaźni" w Zielonej Górze
1984 - Festiwal Dziecięcy w Ankarze w Turcji
1984, 1989 - "Dni Kultury Polskiej" w Połtawie na Ukrainie
1984 - Koncerty gościnne w Duisburgu w RFN
1987 - występy podczas pobytu polskiej delegacji w Korei Północnej
1990 - "Dni ONZ" w Malmö w Szwecji
1991 - 2008 - koncerty gościnne w Asnaes w Danii, gdzie powstało towarzystwo przyjaźni "Alg"
1995 - Koncerty gościnne w Burge we Francji
1996 - 1998 - Koncerty w Berlinie
2000 - Koncert w Bad Oldesloe
2004 - koncerty gościnne w Łucku na Ukrainie
1996-2006,2008 - chóry polonijne
2008-I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Tańca Ludowego w Szczecinie
  
    Ponadto zespół dwukrotnie uczestniczył w "Bydgoskich Impresjach Muzycznych" oraz trzykrotnie   w   Ogólnopolskich   Spotkaniach   Laureatów   " Gryfiadzie ".  Zdobył  30 złotych  i 2 srebrne Liry w różnych kategoriach podczas Wojewódzkich Konfrontacji Młodzieży Szkolnej w Połczynie Zdroju. W dowód uznania za działalność artystyczną Halina Puc została odznaczona Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, a także medalem Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego.  Ministerstwo Kultury przyznało Halinie Puc odznaczenie resortowe:  Działacz Kultury.  HALINA PUC - W KRĘGU TANECZNYCH FASCYNACJI
Zwykle już w dzieciństwie pojawiają się wielkie pasje towarzyszące artystycznym duszom przez całe życie. Tak właśnie było, kiedy pewna mała dziewczynka wykonała swoje pierwsze taneczne pas stojąc na stopach swego taty. W rodzinnym domu pani Haliny PUC taneczne wieczory w rytm płynącej          z radia muzyki zdarzały się bardzo często, a mała tancerka okazała się bardzo utalentowanym dzieckiem. Po wielu latach swoje artystyczne fascynacje przekazuje kolejnym pokoleniom młodzieży. Z jej pasji narodziła się jedna z najlepszych grup artystycznych Ziemi Koszalińskiej – Zespół Taneczny „ALGI”, który od trzydziestu lat olśniewa warsztatową perfekcją, różnorodnością scenicznych propozycji i młodzieńczym wdziękiem.

Zanim jednak kołobrzeskie „Algi” szturmem podbiły polskie, europejskie i światowe sceny, zanim zostały obsypane deszczem nagród, przyszłą panią kierownik czekała długa, długa droga… I równie trudna jak długa. Jednak miłość do sztuki tanecznej pozwoliła przezwyciężyć wszystkie przeszkody.

Już jako sześciolatka pani Halina zauroczyła scenicznym temperamentem instruktorkę szkolnego zespołu tanecznego, z którym związała się na kilka lat. Otrzymała nawet solówkę, co dla małej tancerki było niezwykle znaczącym wyróżnieniem. Ten sukces wiązał się także z innymi przyjemnymi przeżyciami:

W tych czasach nawet nie mogłyśmy marzyć o strojach scenicznych z prawdziwego zdarzenia. Dziewczęta tańczyły w kostiumach uszytych z… karbowanej bibuły – wspomina Halina Puc  –  Jednak jako solistka  otrzymałam od naszej pani prześliczną balową suknię, z którą nie rozstawałam się nawet nocą… To było spełnienie moich wszystkich marzeń!

W Liceum Ogólnokształcącym, gdzie pani Halina kontynuowała naukę, nie było zespołu tanecznego Szkoła średnia upłynęła więc pod znakiem sportu. Była gimnastyka artystyczna, rzut oszczepem, kulą i dyskiem, pojawiły się nawet sukcesy w skali wojewódzkiej. Jednak nie przesłoniły wielkiej życiowej pasji, jaką dla pani Haliny była sztuka taneczna.

Kiedy więc – jako świeżo upieczona nauczycielka – rozpoczęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej      nr 1 w Kołobrzegu – natychmiast założyła pierwszy w swoim życiu zespół taneczny:

Początki były trudne, ale zaczynaliśmy ambitnie – wspomina. – W repertuarze grupy znalazł się polonez, mazur i polskie tańce ludowe z różnych regionów, które od tej pory stały się znakiem firmowym moich zespołów. Emocje towarzyszące podczas tych pierwszych chwil były po prostu niesamowite! Jednak patrząc z perspektywy lat na te moje debiutanckie dokonania, widzę, jak wiele błędów popełniałam. Mimo to przygotowaliśmy barwne estradowe widowisko Sen Hani. Myślę, że układy choreograficzne były efektowne, jednak wówczas brakowało mi fachowej wiedzy. W wyjątkowo odpowiednim momencie nadeszła więc propozycja ze strony Wojewódzkiego Domu Kultury w Koszalinie – otrzymałam zapraszanie do udziału        w organizowanych przez WDK szkoleniach.

I tak oto rozpoczął się szkoleniowy szlak wiodący od Koszalina przez Szczecin, Zieloną Górę, Kielce aż do Moskwy, gdzie przez trzy lata zgłębiała tajniki kompozycji tanecznej pod okiem znakomitych rosyjskich choreografów:

To były wspaniałe lekcje – mówi Halina Puc.- Nauczyłam się bardzo wiele i pokochałam tańce białoruskie, mołdawskie, rosyjskie i ukraińskie, którego od tego czasu włączyłam na stałe do repertuaru moich grup. Ponieważ większość z tańczących w nich dzieci ma kresowe korzenie, nauka nowych kroków nie była wielkim problemem.

W roku 1976 w kołobrzeskiej Szkole Podstawowej nr 8 narodziły się „Algi”, którym pani Halina poświęciła następne trzydzieści lat swojego życia. A były to lata wypełnione nie tylko choreografią, ale także poszukiwaniem sponsorów, projektowaniem i szyciem strojów, prowadzeniem magazynu. I tak już zostało do dnia dzisiejszego. Pani Halinie doskonale udaje się godzić funkcje menadżera, projektantki kostiumów     i wizażystki – z troską o stały wzrost poziomu artystycznych swoich młodziutkich tancerzy. A w trudnych chwilach, których w pracy instruktorskiej nigdy nie brakowało, zawsze mogła liczyć na pomoc rodziny, dzielącej jej taneczne fascynacje. Synowie poszukiwali i montowali nagrania. Przygotowywali playbacki.

Intensywna praca szybko przyniosła rezultaty i „Algi” zapisały na swym koncie pierwsze znaczące sukcesy międzynarodowe. O młodych tancerzach z kołobrzeskiej „ósemki” usłyszał świat:

Sen Hani pokazaliśmy podczas festiwalu tanecznego w Jugosławii. Przygotowując się do wyjazdu,   wygraliśmy    „ z marszu ”   Konfrontacje    Kulturalne    Młodzieży    Szkolnej w Połczynie-Zdroju. Udział w jugosłowiańskim festiwalu skończył się wielkim sukcesem. Pokonaliśmy nawet wspaniale tańczących Gruzinów! Urosły nam skrzydła, więc polecieliśmy z koncertami do Turcji, Finlandii, Francji, Szwecji, a nawet do egzotycznej Korei Południowej. Od piętnastu lat dziesięć wakacyjnych dni spędzamy w Dani, koncertując na scenie kopenhaskiego Parku Rozrywki Tivoli. Ta nasza „duńska przygoda” rozpoczęła się przypadkowo  –  od  koncertu,  którym  powitaliśmy     duńską    wycieczkę w zajeździe w Budziszowie. I była to miłość od pierwszego wejrzenia! W Danii powstało nawet Stowarzyszenie Przyjaciół „Alg”, finansujące nasze coroczne artystyczne wizyty.

Obok międzynarodowych sukcesów, „Algi” triumfalnie kroczyły przez sceny krajowych przeglądów – wojewódzkich i ogólnopolskich. Minione lata przyniosły imponujący bilans – czterdzieści trzy liry (zwykle złote!) wytańczone na Konfrontacjach Kulturalnych Młodzieży Szkolnej w kategorii tańca ludowego, towarzyskiego i nowoczesnego. Kołobrzescy tancerze przywozili również znaczące trofea z prestiżowych przeglądów w Koninie i w Kielcach. Jednocześnie pani Halina wciąż rozszerzała wachlarz scenicznych propozycji swojego zespołu. Obok polskich tańców narodowych, skocznego oberka, rzewnego kujawiaka      i regionalnych suit tanecznych, w repertuarze „Alg” pojawiają się oryginalne, nasycone egzotyką propozycje. Śliczne dziewczęta w tęczowych spódnicach zachwycają wdziękiem w lirycznych cygańskich kompozycjach, doskonale opanowały również – tym razem jako orientalne uwodzicielki – tajniki egzotycznych tańców egipskich i beduińskich. Wyspecjalizowały się także w nasyconym zmysłowością tańcu brzucha. Skąd te nowe pomysły?

Po prostu z konieczności – mówi z uśmiechem Halina Puc. – Aby zagospodarować cały koncert, musimy dbać o różnorodność propozycji. Ustawicznie pracuję nad nowymi układami. Ponieważ nie już szkoleń choreograficznych, inspiracji szukam… w telewizji, czasami nawet egzotycznej, gdyż polska emituje wyłącznie niskiego lotu komercję. Oglądam więc programy rosyjskie, karaibskie, czy hiszpańskie. Wkrótce nam zamiar opracować  układy  andaluzyjskie,  myślę,  że  flamenco  porwie  widownię  swoim rytmem i ekspresją.

Znakomity taneczny warsztat, wspaniała muzyka i bogactwo rytmów sprawiają, że każdy koncert kołobrzeskich „Alg” jest artystycznym wydarzeniem. W swoich choreograficznych kreacjach pani Halina    w sposób doskonały łączy walory widowiskowe z wartościami kulturowymi niesionymi przez tańce ludowe różnych narodów i kultur. Efektowny kształt tego spotkania różnych tanecznych tradycji współtworzą oryginalne, pełne fantazji stroje, zaprojektowane przez panią Halinę w ten sposób, by podkreślały charakter   i urodę tańca, by wypełniały kolorem sceniczną przestrzeń.

Liczne sukcesy i międzynarodowa sława inspirują Halinę Puc do ciągłych poszukiwań. Dlaczego?     Przecież osiągnęła już tak wiele! Ale odpowiedź jest oczywista. Pani Halina uwielbia nowe wyzwania i – po prostu – kocha taniec.

Izabela NOWAK „Ludzie regionu”

 

Wygenerowano w sekund: 0.19
827,004 Unikalnych wizyt