Klasa III f i III b z wizytą w Fabryce Bombek w Koszalinie
Dodane przez KPokorniecka dnia Listopad 28 2017 06:55:43

15 listopada 2017r. klasy III f i III b wraz z wychowawczyniami p. Grażyną Kordas i p.Kamilą Maciejewską odwiedziły Fabrykę bombek Glass Color w Koszalinie.
Dowiedzieliśmy się, że bombki na świecie produkowane są od 1847 roku.
Pierwsze bombki zostały po raz pierwszy wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Zgodnie z przesłaniem, rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki. Bombka (w niektórych regionach Polski bańka) to ozdoba choinkowa wykonana z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz.
Następnie uczniowie zapoznani zostali z kolejnymi etapami wykonywanych ręcznie szklanych ozdób choinkowych zwiedzając poszczególne pomieszczenia i obserwując wykonywane czynności krok po kroku przez pracowników fabryki.
Zaczęliśmy od poznania procesu dmuchania szkła w szklaną rurkę, z której pani wyczarowywała różne kształty bombek, następnie odbywało się srebrzenie, gdzie bombka otrzymywała swój podkład. Trzecim etapem było lakierowanie, tutaj ozdoby nabierały różnych kolorów, zaś na końcu obejrzeliśmy dekorowanie, w której zespół dekoratorów, nadaje bombce piękny i niepowtarzalny wygląd.
Największe wrażenie na dzieciach wywarły warsztaty, na których mogły samodzielnie udekorować swoją bombkę. Tutaj inwencja twórcza i pomysłowość dała o sobie znać.
Wykonane przez uczniów bombki będą zdobić nasze drzewko choinkowe w klasie podczas świąt Bożego Narodzenia.
Każdy uczestnik wycieczki na pamiątkę wizyty w fabryce otrzymał bombkę ze swoim imieniem. Dzieci również miały możliwość zakupu ozdób w sklepiku. Nagle pojawił się ogromny dylemat, ponieważ wszystkie były tak piękne, że trudno było się zdecydować na kupno tych najpiękniejszych.
Uczniowie podczas spotkania mieli również praktyczne ćwiczenia matematyczne, ponieważ musieli odliczyć pieniądze, by kupić bombki oraz sprawdzić, czy pani ekspedientka dobrze wydała resztę.
Wycieczka była bardzo udana. Myślę, że będzie dobrą okazją do właściwego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza, kiedy drzewko choinkowe będą zdobiły bombki z imieniem dziecka.

Opracowanie i zdjęcia- Grażyna Kordas